Ana içeriğe atla

ULUSLARARASI DİL ÇALIŞMALARINDA YENİ YÖNELİMLER SEMPOZYUMU II

(11-12 Ekim 2024)

 

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) tarafından ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Dil Çalışmalarında Yeni Yönelimler Sempozyumu’nda 21. yüzyılda dünyadaki dil çalışmaları kapsamlı bir şekilde tartışılacaktır. Sempozyumda insanların hayatına uluslararası düzeyde yön veren ve iletişimin en önemli unsuru olan dil kavramının her yönüyle ele alınması hedeflenmektedir. Dilin, teknolojik gelişmeler, yapay zekâ uygulamaları, iki dillilik, göç, turizm, sağlık, edebiyat, teknoloji ve eğitim alanlarında hangi amaç ve içerik ile ön plana çıktığı ve bu alanlarda ortaya çıkan sorunların çözümünde ne gibi bir etkiye sahip olduğu üzerinde durulması gereken konulardandır. Hızla değişen dünya mevcut uygulamaların ve çalışmaların gözden geçirilmesini, yeni eğilimlerin ve yaklaşımların tartışılmasını gerektirmektedir. Bir ihtisas üniversitesi olarak, kurumumuz Sosyal Bilimler alanında eğitim, araştırma, girişimcilik ve toplumsal sorumluluk faaliyetleriyle bilimin, toplumun ve insanlığın ilerlemesine katkı sağlama misyonu ve öncü çalışmalar ile Sosyal Bilimler alanının ilerlemesine liderlik yapma vizyonuna sahiptir.  Bu vizyon doğrultusunda, düzenlenecek olan sempozyum ile uluslararası dil çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. 11-12 Ekim 2024 tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan bu sempozyumda aşağıdaki konuların detaylı olarak tartışılması ve çözüm önerilerinin ortaya çıkarılması beklenmektedir.

  • Türkçenin Dünyadaki Yeri ve Önemi
  • Yabancı Dil Öğretimi ve Öğreniminde Yeni Gelişmeler
  • Çeviribilim Çalışmaları
  • Yapay Zekâ Uygulamaları ve Dil
  • Yabancı Dil Öğretiminde Öğretmen Araştırmaları
  • Yabancı Dil Ölçme ve Değerlendirme Alanında Yeni Uygulamalar

 

Sempozyuma gönderilen her bildiri çift kör hakem değerlendirme sürecinden geçecektir. Kabul alan tüm çalışmalar özet bildiri kitabında yer alacaktır. Ayrıca, seçili çalışmalar, ASBÜ Yabancı Diller Fakültesi’nin uluslararası indeksli World Language Studies (https://wls.asbu.edu.tr/tr) ve  Eurasian Journal of Language Teaching and Linguistic Studies (EAJLTLS) (http://www.eajltls.com/) dergilerinin özel sayılarında  yayımlanacaktır. Sempozyuma katılım ücretsiz olup Türkçe, Rusça ve İngilizce hazırlanmış bildiri önerileriyle katılım sağlanabilir.

Sempozyuma ilişkin ayrıntılı bilgi için https://ils2.asbu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla,

 

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı

Prof. Dr. İsmail ÇAKIR

 

 

Not: Sempozyumumuz TÜBİTAK 2224-B Yurt İçi Bilimsel Etkinliklere Katılımı Destekleme Programı başvuru şartlarını taşımaktadır.

 

Poster Türkçe

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.